Spotkania

Fundacja 2.8 cyklicznie raz na dwa-trzy miesiące organizują otwarte i bezpłatne spotkania ze znanym fotografem. Jak na razie gośćmi warsztatów byli: Wojciech Grzędzinski (laureat World Press Photo i wielu innych nagród za fotografie prasowa), Tomasz Wiech (laureat World Press Photo i najważniejszych polskich konkursów fotografii prasowej), Wojciech Sienkiewicz (wykładowca fotografii, bloger), Mariusz Forecki (członek ZPAF, laureat i juror konkursów fotografii prasowej), Michał Łuczak (laureata Magnum Expresion Award), Adam Łach ( luna-graphy.com), Filip Springer (fotograf, dziennikarz, autor książki „Miedzianka. Historia znikania”), Lech Lechowicz (historyk i teoretyk fotografii), Adam Mazur (krytyk i historyk sztuki), Chris Niedenthal (laureat wielu konkursów międzynarodowych m.in. WPP),
Spotkania z ciekawymi fotografami odbyły się również w trakcie trwania „Weekendu z Fotografią” we wrześniu 2010r. Więcej TUTAJ.
I Opolski Festiwal Fotografii to kolejne spotkania WIĘCEJ
_________________________________________

Spotkanie z Lechem Lechowiczem

Lech-Lechowicz_2014-03-27-0760www

Spotkanie z Lechem Lechowiczem i prezentację książki „Historia fotografii. Cz. 1 1839-1939″.

Lech Lechowicz – urodzony w roku 1952, w Łodzi; zajmuje się historią i teorią fotografii oraz relacji występujących między tradycyjnymi dyscyplinami artystycznymi, a nowymi mediami (fotografią, filmem, video, technikami cyfrowymi). Autor wystaw, katalogów oraz tekstów dotyczących tych problemów. W latach 1977-1996 pracował w Muzeum Sztuki w Łodzi jako kustosz w Dziale Fotografii i Technik Wizualnych; wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

Historia fotografii. Cz. 1 1839-139 – publikacja stanowi pierwszą część powszechnej historii fotografii, obejmującą okres między 1839 a 1939 rokiem. Zawiera ona historyczny opis ewolucji fotografii jako elementu kultury wizualnej, skupiający się głównie na przedstawieniu artystycznej przemiany fotografii uwzględniającej wzajemne relacje fotografii i sztuk pięknych.

Spotkanie „Fotograf o fotografii” odbyło się 27.03.2014r. w MBP w Opolu. Zadanie współfinansowane ze środków Urzędu Miasta Opola.

_________________________________________

Spotkanie z Jakubem Szymczukiem

Szymczuk-Jakub_2014-03-17-9676www

Naszym gościem był Jakub Szymczuk, jego zdjęcia z rewolucji na Ukrainie mroziły krew w Polsce. Był w samym sercu wydarzeń, przez dziesięć bardzo długich dni, relacjonował to co działo się na Majdanie. Na Ukrainie był dwa razy. Pierwszy raz po zamieszkach w spokojnym okresie między 11-17 lutego – był to czas oczekiwania i niecierpliwości. Drugi raz przyleciał do Kijowa dzień po rozpoczęciu zamieszek, 19 lutego. Następny dzień spędził na barykadzie na Instytuckiej, gdzie była największa strzelanina. Dzień ten został nazwany „Czarnym Czwartkiem” i był przełomowym momentem w ukraińskiej rewolucji. Jak mówi, nie jest fotoreporterem wojennym, choć przez 3 godziny musiał nim być.

Jakub Szymczuk, urodzony w 1985r w Warszawie. Z wykształcenia grafik komputerowy, studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na wydziale sztuki mediów. Zawodowo fotografuje od 10 lat. Współpracował z Dziennik Polska The Times. Od 7 lat związany z Gościem Niedzielnym. Laureat wielu nagród fotograficznych, w zeszłym roku między innymi pierwszego miejsca za fotoreportaż na „Grand Press Photo” w kategorii „Życie Codzienne”.

17.03.2014r. Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu. Zadanie współfinansowane ze środków Urzędu Miasta Opola.

_________________________________________

Spotkanie z Adamem Mazurem

GRO_0794www

Spotkanie dotyczyło książki „Decydujący moment. Nowe zjawiska w fotografii polskiej po 2000 roku

Pierwsza książka prezentująca ostatnią dekadę polskiej fotografii. Sylwetki i prace najważniejszych twórców – od fotografii artystycznej, reporterskiej, po fotografię mody. W obszernym wstępie autor porządkuje i interpretuje najciekawsze zjawiska. Decydujący moment to książka dla wszystkich, których fascynuje bogactwo współczesnej fotografii; pozycja obowiązkowa zarówno dla kolekcjonerów, jak i dla osób dopiero poszukujących swojej drogi w tej różnorodnej i wciąż rozwijającej się dziedzinie.

Adam Mazur (ur. 1977) – krytyk, historyk sztuki, amerykanista. Pracuje jako kurator CSW Zamek Ujazdowski, gdzie przygotował m.in. wystawy: Nowi dokumentaliści, Efekt czerwonych oczu, Schizma, Świat nie przedstawiony, jest także autorem licznych wystaw organizowanych w instytucjach polskich i zagranicznych. Napisał książki: Kocham fotografię (2009) i Historie fotografii w Polsce 1839–2009 (2010). W latach 2004–2011 był redaktorem naczelnym magazynu „Obieg”. Publikuje w prasie krajowej i zagranicznej. Stale współpracuje z „Kwartalnikiem Fotografia” i „Dwutygodnikiem”.

22.05.2013r. Miejska Biblioteka Publiczna.

_________________________________________

Spotkanie z Romanem Hlawaczem

HLAWACZ3
Spotkanie z Romanem Hlawaczem odbyło się 16 listopada 2012r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. W ramach cyklu spotkań „Fotograf o fotografii”.

ROMAN HLAWACZ – niegdyś fotoreporter prasowy i wykładowca, obecnie autor, współautor i wydawca książek. Fotografuje krajobraz i architekturę, uprawia fotografię studyjną i lotniczą, jednakże wiodącym tematem jego twórczości jest człowiek. Ma w dorobku ponad 50 wystaw autorskich, udział w ponad 450 wystawach fotograficznych oraz konkursach filmowych w kraju i za granicą, liczne nagrody i wyróżnienia, prezentacje m.in. w Austrii, Belgii, Danii, Francji, Niemczech, Hiszpanii, Brazylii, w Czechach i na Węgrzech. Owocem rocznego urlopu twórczego w Wenezueli były dwie wystawy indywidualne w Caracas. Fotografował w wielu krajach Europy, Azji, Ameryki Płd. i Afryki. Opublikował kilka tysięcy zdjęć. Od ponad 40 lat jest obecny w życiu kulturalnym Śląska Opolskiego jako fotografik i wydawca popularyzujący region. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików.
Zadanie współfinansowane ze środków Urzędu Miasta Opola.

_________________________________________

Spotkanie z Tomaszem Liboskim i Michałem Jędrzejowskim

liboska
W czasie 2 Opolskiego Festiwalu Fotografii w ramach cyklu „Fotograf o Fotografii” miało miejsce spotkanie z Tomaszem Liboskim i Michałem Jędrzejowskim. W Muzeum Śląska Opolskiego prezentowana była również wystawa „Don`t mess with Texas”.
Artyści o swoich fotografiach:
Do Teksasu ruszyliśmy w 2009 roku, 155 lat po pierwszej fali śląskiej emigracji. Trafiliśmy do Panny Marii – pierwszej polskiej parafii na kontynencie amerykańskim. Odwiedziliśmy domy, szkoły, kościoły i bary. Szukaliśmy Moczygębów, Labusów, Janysków. Znaleźliśmy Teksańczyków: jeansy, kowbojki, republikańskie poglądy i wszechobecne „Don’t Mess with Texas”. Poznawaliśmy ich historie, słuchaliśmy opowieści o dawnej i współczesnej ojczyźnie. Każda z nich to wielopokoleniowa saga przeplatana żalem, ale też radością i poczuciem spełnienia. Wśród naszych bohaterów znaleźli się farmerzy, przedsiębiorcy, duchowni, muzycy, pisarze. Kim są dziś potomkowie śląskich pionierów? Nie znaleźliśmy odpowiedzi. Nie potrzebujemy jej.
Michał Jędrzejowski i Tomasz Liboska – obydwoje zawodowo związani z fotografią.
Razem współpracują od 2008 roku. Za projekt Wojownicy otrzymali I nagrodę Grand Press Photo 2008 w kategorii ludzie.
Stypendyści Marszałka Województwa Śląskiego w latach 2009 i 2012.
Spotkanie z cyklu „Fotograf o fotografii”.
Zadanie współfinansowane ze środków Urzędu Miasta Opola.
29 października 2012r. Muzeum Śląska Opoleskiego.
_________________________________________

Spotkanie z Chrisem Niedenthalem

IMG_6382

Podczas 2 Opolskiego Festiwalu Fotografii gościł w Opolu Chris Niedenthal. Jeden z największych fotografów współczesnej polskiej.
Chris Niedenthal urodził się w 1950 roku w polskiej rodzinie w Londynie. Studiował fotografię w London College of Printing. W 1973 roku przyjechał do Polski na krótko – i został do dziś. Pracował zawsze jako tzw. „wolny strzelec”. Od poźnych lat 70. współpracował z amerykańskim tygodnikiem NEWSWEEK. Od 1985 roku robił reportaże w całej wschodniej i centralnej Europie, Związku Radzieckim i na Bałkanach dla czasopisma TIME, później też dla niemieckiego DER SPIEGEL. Dokumentował powstanie wolnego związku zawodowego „Solidarność” w stoczni im. Lenina w Gdańsku w 1980 roku, wprowadzenie stanu wojennego w Polsce w grudniu 1981, upadek komunizmu w 1989 roku. W 1986 roku wygrał nagrodę w konkursie World Press Photo za portret węgierskiego przywódcy Janosa Kadara.
Przez ostatnie dziesięć lat opracował wiele projektów, cykli fotografii dotyczących dzieci niepełnosprawnych intelektualnie, które przedstawił w formie wystaw w wielu miastach w Polsce i i zagranicą (m.in. „Tabu. Portrety Nie Portretowanych”, „Listy do Syna”). W 2001 roku z Tadeuszem Rolke zrealizował projekt „Sąsiadka” nawiązująca do książki Jana Tomasza Grossa i filmu Agnieszki Arnold „Sąsiedzi”. Wystawa była prezentowana m.in. w warszawskiej Zachęcie.
W Polsce ukazały się trzy albumy z jego fotografiami: „Polska Rzeczpospolita Ludowa. Rekwizyty” (BOSZ 2004); „13/12. Polska Stanu Wojennego” (Edipresse 2006) i „In Your Face” (edition.Fototapeta 2011). W 2011r wydawnictwo Marginesy wydało jego autobiografię: „Zawód: Fotograf”.
Chris Niedenthal jest członkiem rzeczywistym ZPAF, odznaczonym w grudniu 2009 srebrnym medalem Gloria Artis.
Spotkanie odbyło się 12 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu.
Spotkanie z cyklu „Fotograf o fotografii”. Zadanie współfinansowane ze środków Urzędu Miasta Opola.
_________________________________________

Spotkanie z Pawłem Żakiem

Zak_P_2012_05_16-4415
Paweł Żak studiował nauki społeczne na Uniwersytecie Warszawskim. Jest absolwentem Wydziału Komunikacji Multimedialnej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu.
Wykłada fotografię na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego i w Wyższym Studium Fotografii ZPAF. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików od roku 1995.
Od 1994 roku brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, miał kilkanaście wystaw indywidualnych w kraju i za granicą.
Najbardziej znane serie jego prac to „Opowieści” i „Bez tytułu” – fotografie martwych natur i kwiatów. Szczególnie ważnym w twórczości artysty był cykl „Bliski znajomy” – cykl zdjęć autoportretowych. Najnowsze prace zebrane w cyklu wielkoformatowych powiększeń „Słodki poniedziałek i inne martwe natury” mają charakter symboliczny.
Jego prace znajdują się w kolekcjach: Bibliotheque Nationale w Paryżu,Muzeum Narodowego w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce, Francji, Norwegii, Danii, Holandii, Belgii, Niemczech, Brazylii, Wielkiej Brytanii i USA.
Spotkanie z cyklu „Fotograf o fotografii”. Zadanie współfinansowane ze środków Urzędu Miasta Opola.
_________________________________________

Spotkanie z Pawłem Janczarukiem

Janczaruk_P_2012_04_11-9667Specjalistą technik szlachetnych w fotografii, które z powodu cyfryzacji obrazu znikają i są zapominane. Jeden z najważniejszych polskich fotografów otworkowych. Podczas spotkanie zaprezentował niespotykane sposoby utrwalania obrazu fotograficznego: woodburytypia, kalitypia, albumina, cyjanotypia, guma arabska i jeszcze kilkadziesiąt innych. Paweł opanował ich ponad 100! Kilkadziesiąt z nich można było obejrzeć na spotkaniu.
11 kwietnia 2012r. Spotkanie z cyklu „Fotograf o fotografii” współfinansowane ze środków Urzędu Miasta Opola.
Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu.
_________________________________________

Spotkanie z Maciejem Niesłonym

Nieslony_M_2012-03-28-8765

Spotkanie z cyklu „Fotograf o fotografii” współfinansowane ze środków Urzędu Miasta Opola.
Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu. 28 marca 2012r.
Tematem spotkania był portret inscenizowany, portret społeczny, portret w reportażu i portret jako zapis historii.
Maciej Niesłony( ur. 1982, Chorzów) – absolwent Wyższego Studium Fotografii PWSFTviT w Łodzi, studiował także w ITF w Opawie. Stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego. Laureat sekcji ShowOff Miesiąca Fotografii w Krakowie. Zajmuje się głównie fotografią portretową. Ma na swoim koncie kilka wystaw indywidualnych (m.in. Fajterzy, Klasa, Widma pamięci, Kurtyna) i zbiorowych (36, Czuła ostrość, Fotografowie jutra). Autor i współautor licznych publikacji. Jego fotografie zostały wykorzystane w filmie dokumentalnym Sztuka Ekranowana – Piotr Naliwajko.
_________________________________________

Spotkanie z Rafałem Mielnikiem i Witkiem Chojnackim

rafwit-m

Spotkanie z cyklu Szarym Szlakiem dookoła świata. Opowieści o podróżowaniu przez pryzmat aparatu fotograficznego.
O fotografii ekstremalnej, tej powyżej 5000m n.p.m. oraz poniżej 10-20m.
czyli podwodnej.
O tym jak się przygotować, jak fotografować.
Podróże duże (Indie, Nepal, Morze Północne) i małe (polskie góry).
Podczas spotkania pokazano serie zdjęć z podróży i opowiedziano jak fotografować w trudnych warunkach.
Gdzie: Pub Szara Willa w Opolu, ul. Oleska 11, Kiedy: 15 stycznia 2012r. , godz. 19.00.
Spotkanie zorganizowane przez Fundację 2.8 oraz Szarą Willę.
_________________________________________

Spotkanie z Filipem Springerem

_DSC0350
14.12.2011r. Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu. Spotkanie promujące książkę: „Miedzianka. Historia znikania”.
Filip Springer przez ponad dwa lata szukał odpowiedzi na pytanie, dlaczego miasteczko z siedmiowiekową tradycją zniknęło z powierzchni ziemi. Czy stało się tak na skutek zniszczeń powodowanych rabunkowym wydobyciem uranu przez Rosjan prowadzonym tutaj w latach 1948 – 1952? Czy też opowieści o szkodach górniczych zostały wymyślone przez władzę jako pretekst do wyburzenia miasta i ukrycia tajemnicy z przeszłości?
_________________________________________

Spotkanie z Adamem Lunarisem

Lunaris-w

22 listopada 2011r., godz. 18.00, Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu.
Adam Lunaris – luna-grafia czyli fotografowanie przy świetle księżyca.
_________________________________________

Spotkanie z Michałem Łuczakiem i prezentacja Sputnik Photos

sput120 kwietnia 2011r. godz. 18.00, Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu. Przedstawienie działalności kolektywu i promocja albumu Is(not).

Michał Łuczak, urodzony w 1983 roku. Skończył Instytut Twórczej Fotografii w Opavie. Jego prace skoncentrowane są na fotografii dokumentarnej. Projekt Młodzi Górnicy został nagrodzony w prestiżowym konkursie Magnum Expression Award. Za projekt Biały Dom został nagrodzony w Mio Photo. Regularnie publikuje swoje zdjęcia w polski miesięcznikach: Przekrój, Polityka. Michał jest członkiem międzynarodowego kolektywu fotografów Sputnik.
_________________________________________

Spotkanie z Mariuszem Foreckim

11 grudnia 2010r. godz. 17.00, ul. Krakowska 38
SM1_4206
Mariusz Forecki jest absolwentem Instytutu Fotografii Twórczej (ITF) Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). Interesuje się fotografią społeczną, dokumentuje zmiany zachodzące w Polsce od 1990 roku. Zrealizował wiele projektów fotograficznych, m.in. “Nowe religie w Polsce – wyznawcy Kryszny”, “Nowy, wspaniały swiat”, “Barwy władzy”, “Poza Rajem”, „Okruchy Dnia”, „BlueBox”. Często fotografował na terenach byłego ZSRR (Armenia, Białoruś, Czeczenia, Dagestan, Litwa, Ukraina). Jest laureatem Medalu Młodej Sztuki za fotografie o tematyce społecznej. Za swoje zdjęcia otrzymał wiele nagród w konkursach, m.in. kilkakrotnie w Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej, w konkursie tygodnika Newsweek na najlepszy reportaż. Fotografuje dla najważniejszych polskich czasopism. Otrzymał wyróżnienie ZPAF (Związku Polskich Artystów Fotografików) za twórczość w 2004 roku. Pracuje dla agencji fotograficznej TAMTAM (www.tamtamagency.com.pl). Jest współwydawcą (z Grzegorzem Dembińskim, Andrzejem Marczukiem i Wojtkiem Sienkiewiczem) internetowego magazynu fotografii dokumentalnej www.5klatek.pl. Laureat Nagrody Artystycznej Miasta Poznania w 2010 roku. Jest autorem albumu „I love Poland” (www.polska1989.pl) oraz „Poznań. Kultura na każdą porę” (www.musicphoto.pl).

_________________________________________

Weekend z fotografią 24-25 września 2010

Odbyła się wystawa plenerowa uczestników warsztatów pracowni reporterskiej
week1
Odbyły się spotkania z najlepszymi polskimi fotoreporterami:
Spotkanie z Witkiem Chojnackim
DSC_7623
Warsztaty z Piotrem Królem
DSC_7636
Spotkanie z Pawłem Łącznym i Tomkiem Woźnym
week6
Spotkanie z Natalią Dobryszycką
DSC_7750
Spotkanie z Filipem Ćwikiem
DSC_7766
Informacje na temat autorów:
  • Witold Chojnacki, Nowa Trybuna Opolska. Witek opowie o fotografowaniu w trudnych warunkach (fotografowanie pod wodą, w jaskini, na skałach i na morzu). Jak poprawnie przygotować się do wyprawy w ciężkie warunki.
  • Piotr Król, edytor z agencji Forum. Rozmowa o trudnej sztuce selekcji zdjęć do materiału fotograficznego, przygotowanie zdjęć do publikacji prasowej.Chętne osoby będą mogły skonsultować swoje prace. Należy przynieść odbitki, mogą być 10×15.
  • Tomasz Woźny i Paweł Łączny, wielokrotni laureaci konkursów Newsreportaż, BZWBK Press Photo, Grand Press Photo, Nationale Geographic. Fotografowali na Kaukazie, na Haiti, podczas szczytu G8
  • Natalia Dobryszycka. Zajmuje się fotografią prasową. Zaczynała w Gazecie Wyborczej, teraz pracuje dla Agencji Fotograficznej East News, Europics oraz na indywidualne zlecenia. Chętniej przebywa na Bałkanach niż w Polsce, najchętniej spaceruje po Sarajevie. Przez trzy lata pracowała nad dokumentem o masakrze w Srebrenicy, który zaprezentuje podczas spotkania.
  • Adam Lach jest laureatem konkursów fotografii prasowej. Od 2006 r. na stałe związany z tygodnikiem Newsweek Polska. Jeden z czołowych twórców fotokastów, które sam realizuje, montuje i komponuje do nich muzykę.
  • Filip Ćwik (laureat World Press Photo oraz ważniejszych nagród w Polsce) jest fotoreporterem tygodnika Newsweek Polska, wcześniej związany z „Gazetą Wyborczą”. Tworzył i prowadził dział foto w dzienniku Polska The Times. Pomysłodawca i juror konkursu Newsreportaż.

_________________________________________

Spotkanie z Wojtkiem Sienkiewiczem

_DSC5733

_________________________________________

Spotkanie z Wojtkiem Grzedzinskim i Tomkiem Wiechem

dwaosiem (3 of 12)[1]

dwaosiem (9 of 12)[1]