O nas
Fundacja 2.8 (do 2016r. jako Fundacja Warsztatów Fotograficznych 2.8) powstała w 2011 r. w Opolu. Inicjatorami stworzenia Fundacji byli Michał Grocholski, Sławoj Dubiel oraz Sławomir Mielnik, którzy już od początku roku 2010 aktywnie działali na rzecz rozwoju fotografii w Opolu w ramach utworzonych przez siebie Warsztatów Fotograficznych 2.8.
Fundacja 2.8 ma na celu przede wszystkim rozpowszechnianie, promowanie i wspieranie różnych form fotografii oraz jej twórców. Realizacji postawionego celu służą organizowane przez Fundację spotkania autorskie, warsztaty i kursy fotograficzne, plenery czy festiwal. Ponadto integrujemy opolskie środowisko artystyczne i stworzymy sieć współpracy z innymi organizacjami oraz instytucjami samorządowymi. Poprzez fotografię docierać do wielu grup społecznych, stajemy się inspiracją dla zainteresowanych tą dziedziną sztuki oraz realizujemy działania, które pozwalają mieszkańcom Opola (i nie tylko) odkryć własne pasje i rozwinąć umiejętności. Przypominamy i wskrzeszamy zapomnianych artystów fotografów z przeszłości. Digitalizujemy ich materiały oraz tworzymy wystawy i platformy internetowe do ich oglądania.
Fundacja realizuje swoje cele statutowe przez:
- Promowanie twórców fotografii w kraju i za granicą
- Współpracę z instytucjami artystycznymi, wydawniczymi i instytucjami upowszechniania kultury
- Współdziałanie z władzami państwowymi i samorządowymi, instytucjami i organizacjami politycznymi i społecznymi oraz pozarządowymi na rzecz rozwoju i popularyzacji kultury
- Realizację i produkcję materiałów audiowizualnych
Prowadzenie działalności wydawniczej w zakresie celów statutowych - Wspieranie i fundowanie stypendiów, zwłaszcza uzdolnionym dzieciom i młodzieży z rodzin najbiedniejszych
Fundacja Warsztatów Fotograficznych 2.8 uzyskała w dniu 21.06.2011 r. wpis do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000389585
Zgodnie z zapisami Statutu Fundacji, jednym z przewidywanych źródeł dochodów Fundacji przeznaczonych na realizację celów statutowych są darowizny. Zachęcamy instytucje, organizacje oraz firmy zainteresowane wspieraniem działalności Fundacji doprzekazywania darowizn.
Nr konta: 13 1090 2138 0000 0001 1647 6675
Zarząd
Michał Grocholski
Urodzony w 1985r. w Opolu. Studia na Instytucie Twórczej Fotografii w Opavie (Czechy), absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, studia podyplomowe Zarządzanie Instytucją Kultury także na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Fotoreporter Gazety Wyborczej w latach 2007-2017. Obecnie kierownik Organizacji i Promocji w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera. Autor czterech wystaw indywidualnych i kilku zbiorowych. Laureat najważniejszych konkursów prasowych w Polsce. W fotografii najbardziej interesuje go człowiek w istotnych momentach w jego historii.
Współzałożyciel Opolskiego Festiwalu Fotografii.
Sławek Mielnik
Urodzony w 1980 roku w Głubczycach. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na kierunku Fotografia oraz Wydziału Operatorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi, gdzie również studiował fotografię. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Pracuje jako freelancer. W latach 1999–2003 związany z „Gazetą Wyborczą” w Opolu jako fotoreporter i fotoedytor, a w latach 2003–2018 z „Nową Trybuną Opolską”. Od 2023 roku pracuje w dziale Nowe Media Radia Opole. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach w Polsce i za granicą. Laureat międzynarodowych konkursów fotograficznych, m.in. w Tokio, Londynie, Moskwie, Los Angeles, Wrocławiu, Warszawie i Bydgoszczy. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Polskiej Piosenki oraz Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych. Stypendysta Marszałka Województwa Opolskiego oraz Miasta Opola. Najchętniej fotografuje ludzi. W ostatnich latach działa także jako filmowiec – z kilkoma znaczącymi osiągnięciami. Współzałożyciel Opolskiego Festiwalu Fotografii.
Sławoj Dubiel
Urodzony w 1964r. w Tarnowskich Górach. Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu i Państwowego Studium Kulturalno Oświatowego w Opolu (specjalizacja fotografia i film). Swoje prace prezentował na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, zdobywając m. in. I nagrodę XV Biennale Fotografii Górskiej w Jeleniej Górze w 2008 roku. Od 2000 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Obecnie jest jego kierownikiem w okręgu opolskim. Tworzy głównie czarno-białe fotografie, przestrzeni postindustrialnych (np. Cementownia Groszowice, Fotorealizm, Vedute di Silesia, Dwie tradycje) oraz klasyczne fotografie krajobrazu (np. Pamiątka z Karkonoszy. Fotografia – Nowe Media). Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury. W ramach kursów 2.8 będzie prowadził zajęcia z krajobrazu, architektury i studio.
Przyjaciele
Rafał Mielnik
Urodzony w 1975 r. w Głubczycach. Absolwent PSKO w Opolu i WSP w Zielonej Górze (specjalizacja fotografia i film). W latach 1997 – 2015 fotoreporter Gazety Wyborczej w Opolu. Zdjęcia publikował w dziennikach, tygodnikach i miesięcznikach ogólnopolskich: Rzeczpospolita, Polityka, Wprost, Newsweek, Przekrój, Viva, Super Express, Fakt, Business Week, NTO… . Przez wiele lat współpracował z Teatrem Dramatycznym im. Jana Kochanowskiego w Opolu oraz Opolskim Teatrem Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki. Zdjęcia ze spektakli publikowane były w magazynach: Scena, Didaskalia, Dialog. Autor wystaw indywidualnych i zbiorowych. Jego drugą pasją jest podróżowanie. Organizuje wycieczki do Azji i prowadzi blog podróżniczy.
Agnieszka Plech
Opolanka urodzona w Pszczynie. Dziennikarka, twórczyni multimediów, fotografka i malarka. Jest absolwentką filologii romańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, studiów podyplomowych z zakresu PR na Uniwersytecie Wrocławskim oraz dyplomantką Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Swoje fotografie, obrazy i projekty intermedialne wystawiała indywidualnie i na wystawach zbiorowych. Od lat współtworzy magazyn Mocny Kadr jako redaktorka, graficzka oraz autorka materiałów filmowych. Redaguje Gazetę Opolskiego Festiwalu Fotografii. Ma na swoim koncie szereg publikacji multimedialnych na temat historii Śląska Opolskiego. Bywa zapraszana do jury konkursów fotograficznych. Jest kuratorką wystaw. Jako twórczyni prac fotograficznych, jak również autorka tekstów dba o równowagę między sztuką obrazu a sztuką słowa.
Marek Szyryk
Urodził się w 1966 roku w Niemodlinie. Profesor nadzwyczajny, doktor hab. sztuki w dziedzinie fotografii. Wykładowca Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. Do Związku Polskich Artystów Fotografików należy od 2000r. Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu, fotograf Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu, wykładowca fotografii w opolskim Studium Kształcenia Animatorów Kultury, asystent w PWSZ w Głogowie. Swoje prace prezentował na wielu wystawach indywidualnych w Polsce i za granicą (jest autorem zestawów fotografii, m.in. „Fotografia z filiżanką herbaty”, „Pomiędzy”, „Moje Karkonosze”, „Fotografie”, „Dotykając stołu”, „Wracam do raju”, „Atlas form przetrwalnikowych”, „Medytacje”). Brał udział w wielu wystawach zbiorowych, m.in.: „Biennale Fotografii Polskiej” w Poznaniu, „Fotografie`98” w Krakowie, „Bliżej Fotografii” w Jeleniej Górze, wszystkich edycji wystaw „Kontakty”. Laureat Grand Prix IX Ogólnopolskiego Biennale Fotografii Górskiej w Jeleniej Górze w 1996 roku. Autor tomików poezji haiku. Twórca fotografii klasycznych, instalacji, na nowo odkrył i propaguje starą technikę mokrego kolodionu. Kurator wystaw fotografii.
Piotr Chrobak
Urodzony w 1980 r. w Strzelcach Opolskich. Absolwent Politechniki Opolskiej, obecnie student na Wydziale Operatorskim w Szkole Filmowej w Łodzi. Zawodowo nigdy nie związał się z fotografią, chociaż od dzieciństwa stanowi ona istotny element jego stylu życia. Współzałożyciel i redaktor magazynu fotograficznego Mocny Kadr (od 2015 roku). Kurator lokalnych wystaw oraz juror konkursów fotograficznych. Realizuje materiały na granicy dokumentu i reportażu, w swoich cyklach skupia się głównie, jednak niewyłącznie na człowieku oraz relacjach międzyludzkich. Jego fotografie były prezentowane zarówno w formie publikacji, jak i wystaw, a prowadzone przez niego warsztaty cieszą się popularnością i na długo pozostają w pamięci uczestników. Obecnie realizuje eksperymentalne projekty na pograniczu fotografii i malarstwa oraz wizualnych procesów hybrydowych.