TU mieszkam – to kampania społeczna, a także projekt, który ma na celu pokazanie cudzoziemców z całego świata mieszkających w Opolu. 2021r.

Dlaczego wybrali Opole, co im się w nim podoba i jak lubią spędzać wolny czas.

Pokazanie jak Opole jest przyjazne i otwarte na różne kultury i społeczeństwa.
To spojrzenie cudzoziemców na miasto, które jest otwarte i chętnie zaprasza lub gości obcokrajowców.

To także przedstawienie osób innych kultur i wyznań.

Fotografie maja również wydźwięk kampanii społecznej i świadomościowej – Opole otwarte na ludzi wielu kultur.

 

W kampanii udział wzięli:

  • Ashutosh Singh – INDIE
  • Devki Mehta – INDIE
  • Anna Yavlyanskaya – UKRAINA
  • Tommy Kyd – RPA
  • Pavlo Onopriienko – UKRAINA
  • Akshay Patel – INDIE
  • Ainhoa Morales Clemente – HISZPANIA
  • Franco Alvarez – KUBA
  • Gilles Chamboraire – FRANCJA
  • Clara Kleininger – RUMUNIA

Fotografie: Sławomir Mielnik
Projekt plakatów: Rafał Mielnik
Dokumentacja fotograficzna: Rafał Mielnik

 

Portrety pojawią się na plakatach, które zawisną 18.10.2021r. na opolskich citylightach:
1. PKP (plac główny)
2. ZOO (wejście główne)
3. Plac Kopernika (obok wejścia do Solarisa)
4. Plac Wolności
5. ul. Ozimska (skrzyżowanie z Żeromskiego)
6. ul. Sosnkowskiego (przystanek MZK od strony Politechniki)
7. ul. Sosnkowskiego (przystanek koło Pierożka)
8. ul. Barlickiego (przed parkingiem NCPP)

 

fotografie: Sławomir Mielnik
opracowanie graficzne: Rafał Mielnik

Projekt współfinansowany ze środków Miasta Opola

 

Franco Alvarez

Pochodzę z Kuby, pięknej wyspy znajdującej się na Karaibach, która stanowi mieszankę pasji, kolorów, muzyki, tradycji i cudownych emocji.

Opole to część mojego życia, jedna z moich największych miłości. To tutaj jest mój dom, moja rodzina i miasto które uśmiecha się do mnie, nawet gdy przeżywam trudniejsze chwile. Takie właśnie jest Opole, miasto otoczone swoją wyjątkową magią i przepełnione codziennym życiem pełnym marzeń i nadziei.

Opole to miejsce które potrafi uwieść, które otula, chroni, podaje pomocną dłoń. Opole żyje w mojej duszy i ja żyję całym tym miastem. To niezwykle przyjazne miejsce, ciepłe i przyjmuje każdego kto kocha wolność, pokój i rozwój z otwartymi ramionami.

Moim celem jest osiąganie sukcesów jako specjalista, służenie społeczeństwu oraz Polsce, która stała się moim drugim domem.

 

Akshay Patel

Pochodzę z 5,5 milionowego miasta o nazwie Ahmedabad w stanie Gujrat, z zachodniej części Indii.

Od pierwszego dnia w Opolu zawsze czułem się mile widziany, świetnie rozwijające się studenckie miasto z dobrymi ludźmi. Czuję się akceptowany. Ciepło i miłość, które otrzymałem od miejscowych ludzi, których poznałem i których znam, sprawiły, że poczułem się bardziej komfortowo i kochany.

Opole ma wszystko, co potrzebuję: rzekę, wyspę, blisko góry i piękne centrum miasta. Duża liczba przyjeżdżających studentów Erasmusa daje nam również możliwość budowania globalnych relacji. Chór Politechniki Opolskiej, z którym śpiewam, stał się rodziną z dala od domu. Miasto, kultura i ludzie nauczyli mnie wielu rzeczy o życiu. Zbudowane przeze mnie relacje są ponadczasowe. Opole jest spokojne, komfortowe (nikt się nie spieszy, nie jest chaotycznie jak w domu). Stworzyłem tutaj tak wiele wspomnień i mam nadzieję, że w nadchodzącej przyszłości zrobię ich więcej.

Moje zainteresowania/hobby to gotowanie, śpiewanie, nauka nowych języków i sport (od dzieciństwa trenuję karate. Uwielbiam grać i oglądać krykieta i badmintona).

 

Devki Mehta 

Pochodzę z Indii.

Jestem z natury ambiwertyczką i uważam, że Opole jest dokładnie takie samo., większość ludzi tutaj jest przyjazna i przyjazna w stosunku do obcokrajowców i uważam, że większość z nich jest bardzo ciekawa innych kultur.

Opole to idealne miejsce dla każdego, kto pragnie spokoju, a także chce mieć doświadczenie w mieszkaniu w mieście. Nie jest ani duże ani małe i ma wszystko, czego potrzebujesz. Uważam, że ludzie tutaj są bardziej przyjaźni dla obcokrajowców, niż w innych dużych miastach.

Lubię czytać książki (zwłaszcza o historii, filozofii i astrofizyce), klasyczny taniec indyjski i bollywood, podróże, crafting.

 

Gilles Chamboraire

Pochodzę z Paryża we Francja.

Opole to bardzo wygodne miasto, w którym możesz robić, co chcesz, masz przestrzeń do refleksji i inspiracji. Jest tu wielu przyjaznych ludzi, którzy chętnie pomogą i będą Cię wspierać. Zawsze pociągały mnie zimne kraje, gdzie jest śnieg i deszcz. Uważam to za egzotyczne. Opole to mój dom, znajduję wszystko, czego potrzebuję. Mam swoje miejsce, swoje zajęcia i to mi wystarcza.

Mam ludzi, których kocham i doceniam to kim jestem. Lubię wyzwania w życiu i lubię przebywać w różnych sytuacjach.

Moje zainteresowania to taniec, filozofia, fitness, epistemologia, psychologia, streaming, podróże, duchowość. Po powrocie z podróży po świecie mam przyjemność uczyć i opowiadać swoje historie oraz dzielić się swoją wiedzą z dziećmi i studentami, aby mogli zainspirować się do życia pełnią życia. Nie bój się zmian, zawsze ucz się i podążaj za swoimi marzeniami i pasjami.

 

Anna Yavlyanskaya

Pochodzę ze wschodniej części Ukrainy, Charkowa.

Opole to przytulne miasto, w którym czuję się bardziej zrelaksowana niż w jakimkolwiek innym miejscu. To ma dobry wpływ na moje zdrowie psychiczne przede wszystkim. Wszystko, czego potrzebuję, jest w pobliżu, zwłaszcza przyroda (lasy, parki, jeziora).

Bardzo interesuje mnie rozwój osobisty i samopoznanie, i to również moja praca. Pomagam ludziom być szczęśliwszymi i spełniać się.

 

Ashutosh Pratap Singh 

Pochodzę z Indii.

Nauka i technologia, Ochrona środowiska, Podróże, Przyroda, Kuchnie obce lub nowe, Gotowanie i Muzyka.

W Opolu ludzie są dobrzy i pomocni, zwłaszcza kobiety i młode pokolenie. Przyjechałem tu sam w 2018 roku, ale teraz mam wielu polskich znajomych. Niektórzy z nich zapraszają mnie do swoich domów na specjalne okazje, takie jak Wigilia, Wielkanoc itp. Spędzam z nimi i ich rodzinami miło czas. Ich rodziny zawsze traktują mnie dobrze.  Opole to małe miasto i bardzo spokojne miejsce do życia. To także bardzo bezpieczne i czyste miasto, niezbyt drogie dla studentów z zagranicy.

 

Pavlo Onopriienko

Pochodzę z północnej części Ukrainy. Przyjechałem do Opola dwa lata temu i razem ze zmianą miejsca zamieszkania zmiany dotknęły moich zainteresowań.

Akademicki Chór Politechniki Opolskiej znalazł osobne miejsce w moim sercu. Nigdzie nie spotkałem jeszcze tak pozytywnych ludzi. To unikatowy chór razem z pełnym skupieniem i  zaangażowaniem podczas konkursów i koncertów na bankietach, wydarzeniach kulturalnych, a nawet w amfiteatrze opolskim. Wspomnienia z tych wydarzeń zostaną ze mną na zawsze.

Jestem osobą, która nie lubi tracić czasu na czekanie w korkach podczas drogi do szkoły czy pracy. Nie lubię też szumu autostrady, ani zatłoczonych autobusów. Natomiast Opole jest cichym i spokojnym miastem. Znajduje się tu wszystko czego potrzebuje. Stare miasto, które skrywa w swoich murach historię, rzeka, która rozpościera się przez całe miasto i daje niesamowite widoki, Zoo, które daje dużo radości całym rodzinom w słoneczne weekendy, zielone strefy, które dają możliwość codziennie oddychać czystym powietrzem. Oprócz tego cała Opolszczyzna jest pełna wspaniałych okolic które chcę objechać rowerem. Są tu też restauracje, które cieszą oczy i podniebienia Opolan różnorodnością swoich dań, a ludzie tutaj dają mi mnóstwo pozytywnej energii na każdy dzień. Za to właśnie lubię Opole i chce związać z nim swoją przyszłość.

W ostatnim czasie bardzo zafascynowało mnie kolarstwo. Poczucie prędkości, niezależność i ekologia oraz możliwość zobaczenia miejsc, o których nikt nie słyszał – to cechy, za które uwielbiam ten sport.

 

Tommy Kyd

Pochodzą z Republiki Południowej Afryki.

Moje osobiste doświadczenie z Opolem było spektakularne, gdziekolwiek pojadę w tym pięknym mieście, witają mnie uśmiechy. Sympatyczni mieszkańcy Opola są bardzo gościnni. Opole to piękno, historia, architektura, niesamowici ludzie, których spotkałem, najpiękniejsze miejsca wzdłuż rzeki. Opole jest po prostu fantastyczne.

Jestem nauczycielem języka angielskiego i pasjonatem podróży.

 

Clara Kleininger

Pochodzę z Rumunii.

Opole jest małe i przytulne: szybko dotrzesz wszędzie i szybko poznasz (prawie) wszystkich. Podoba mi się też to, że staje się dość zróżnicowanym, wielokulturowym miastem – jest tu wielu zagranicznych studentów i nie tylko studenci tworzą tę różnorodność. Lubię przebywać nad rzeką, latem jeziora wokół Opola, a jesienią lasy. Lubię także Opole dla tętniącej życiem sceny kulturalnej.

Jestem reżyserką filmową i antropolożką.

 

Ainhoa Morales Clemente

Pochodzę z Malagi w Hiszpanii.

Opole to małe i piękne miasto, a ludzie stąd są tacy mili. Lubię moją pracę i moich kolegów z pracy.

Uwielbiam czytać, oglądać seriale i filmy, podróżować i spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi.

Opole i Kropka

Zrzut ekranu 2021-10-06 15.51.04