Sławoj Dubiel w Galeria Kwarantanna

Galeria Kwarantanna

Nasz przyjaciel Marek Synowiecki postanowił otworzyć galerię. Miejsce niezwykłe, bo daleko od cywilizacji, przy samej czeskiej granicy za Głuchołazami. W miejscowości Podlesie w niewielkim domku, który sam zbudował (nadal go wykańcza) przez okres wakacji będzie można podziwiać fotografie.

Niezwykłości temu miejscu dodaje to, że pierwsze „otwarcie” wystawy odbyło się podczas pandemii i kwarantanny w Europie i możemy zaryzykować stwierdzenie, że był to jedyny wernisaż w tym czasie na naszym kontynencie.

A podczas pierwszej wakacyjnej wystawy, można oglądać prace Sławoja Dubiela, który oczywiście pokazał analogową i wypracowaną w ciemni fotografię.

Marek Szyryk o wystawie Sławoja:

Wyprawa na Ziemię to podróż do Terra incognita, co znaczy ziemia nieznana i niezbadana. Ta wyprawa od samego początku miała wpisane ryzyko. Teoretycznie nie mogła się nawet udać. Wszystko przeczyło dobrze znanym prawom i zasadom. Plastikowy, panoramiczny aparat z dziurką zamiast obiektywu. Wadliwie naświetlone i zaświetlone błony fotograficzne. Odłożone i przeznaczone na stratę. W czasie izolacji przywrócone wywoływaczem do jakiejś formy życia. Naświetlone na starym, przeterminowanym papierze fotograficznym. Poddane działaniu chimerycznego i zmieniającego się jak żywy organizm wywoływacza lithowego.

Patrzę na wieloznaczne wizerunki jakiegoś świata, jakiś fragmentów tej Nowej Ziemi. Nic nie przypomina mi znanych obrazów. Gęsta, fotograficzna materia stworzyła nowy świat. Długi czas naświetlania w tych zapisanych fragmentach nadał im jakąś mistyczną poświatę. Ale może to mój umysł nadaje im takie znaczenie, a ta nieoczywistość myli mój wzrok i zmusza, bym nadał tej widzialności jakiś samoistny byt. To początek czegoś nowego – zarejestrowana w pokładach światłoczułych halogenków srebra – to Ziemia odkryta przez Dubiela, która zaczyna przyjmować formy i znaczenia właściwe nowym światom, gdzie wszystko nie ma określonych znaczeń, jest zmienne, jest otwarte na znaczenie, na odkrycie, na przypisanie im sensu.

Wystawa prac Sławoja obiegła media, relację z niej możemy zobaczyć na:

Ekovision TV
https://youtu.be/iwSxokeCzsk

TVP3 Opole
https://opole.tvp.pl/…/zycie-artystyczne-odradza-sie-po-pan…

udostępnij :