100 urodziny Adama Śmietańskiego

O twórczości bliskiego nam Adama Śmietańskiego w Muzeum Śląska Opolskiego rozmawialiśmy 8 grudnia, w przeddzień jego setnych urodzin. Ten przypominany przez Muzeum Śląska Opolskiego i naszą Fundację fotograf był jednym z pierwszych kronikarzy Opola po 45 roku. Po organizacji wystawy, wydaniu albumu i stworzeniu strony przyszedł czas na spotkanie z jego twórczością.

Na rocznicowe spotkanie opolan zaprosiła Fundacja 2.8, Związek Polskich Artystów Fotografików Oddział w Opolu oraz Muzeum Śląska Opolskiego. Krótki wykład poprowadziła dr Bogna Szafraniec z Działu Historycznego MŚO. Wideo: www.opowiecie.info

– Trzeba pamiętać, że miał głowę do interesów. Nie dziwi więc fakt, że w latach 60. on mógł sobie pozwolić na chevroleta bez dachu, gdy w Polsce samochodów na ulicach praktycznie nie było. Śmietański brał wiele zleceń. Po analizie gazet i wydawnictw, poświęconych Opolu i regionowi z tamtego czasu, wiemy, że dominują właśnie jego fotografie – opowiada dr Bogna Szafraniec.

– Zmonopolizował w tym okresie rynek kart pocztowych i faktycznie był aktywnym fotografem, zarówno jeśli chodzi o zdjęcia artystyczne, jak i komercyjne. W latach 60. był postacią bardzo znaną, m.in. z “kolorowego” życia, wręcz rozrzutności.

Zachęcamy do przeczytania całego artykułu na stronie Opowiecie.info poświęconego spotkaniu

udostępnij :