„Tego Opola już nie ma”

„Tego Opola już nie ma” to kontynuacja wystawy plenerowej pod tym samym tytułem, którą na Opolskim Rynku można było oglądać w 2019 roku.

Celem kolejnej wystawy plenerowej „Tego Opola już nie ma” jest przedstawienie w atrakcyjnej formie historii Opola w oparciu o archiwalne fotografie z początków XX wieku pochodzące ze zbioru Narodowego Archiwum Cyfrowego. Efektem projektu będzie ogólnodostępna wystawa plenerowa na placu przed Miejska Biblioteką Publiczną. Na wystawie zaprezentujemy fotografie dotychczas niepublikowane pochodzące ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, które zostały udostępnione przez Muzeum Wsi Opolskiej za zgodą NAC, w ramach podjętej między instytucjami współpracy przy identyfikowaniu i opisaniu archiwalnych fotografii z zespołu nr 8 – Krajowego Urzędu Dokumentacji Fotograficznej Górny Śląsk (niem. Landesbildstelle Oberschlesien).

Wystawa „Tego Opola już nie ma” jest współfinansowana przez Urząd Miasta Opola.

Zapraszamy na wernisaż w październiku 2021 roku.

Na zdjęciu wpisowym: Rynek w Opolu, 1936-1944. Na zdjęciu południowa pierzeja Rynku, kamienice, pomnik Fryderyka Wielkiego, w tle Kościół Franciszkanów oraz fragment domu tzw. Złota Jedynka, niem. Goldene Eins (zbudowany w 1895, zniszczony w 1945, rozebrany).

Na zdjęciu: Domek Lodowy w Opolu, niem. Eishaus. Opole 1934-44. W obiekcie mieściła się kawiarnia i siedziba Towarzystwa Łyżwiarskiego, niem. Eislaufverein, nad stawem zamkowym.

udostępnij :