16. Opolski Festiwal Fotografii oficjalnie otwarty! Główna inauguracja w Muzeum Śląska Opolskiego i festiwalowy maraton wernisaży

Poprzedni wpisy

Muzeum Śląska Opolskiego stało się centrum inauguracji 16. Opolskiego Festiwalu Fotografii, który w tym roku odbywa się pod hasłem „Druga strona”. To właśnie tam, w piątek 26 czerwca, miało miejsce oficjalne otwarcie tegorocznej edycji, połączone z uroczystym wręczeniem nagród w konkursie „Pokaż się” oraz wernisażem Opawskiej Szkoły Fotografii. Zanim jednak festiwalowicze spotkali się na Małym Rynku, przez całe popołudnie Opole żyło intensywnym maratonem fotograficznym, który w ramach Opolskiej Nocy Kultury przyciągnął tłumy miłośników sztuki.

Festiwalowy maraton rozpoczął się o godzinie 17:00 na Placu Wolności, gdzie deptak zamienił się w plenerową galerię. Otwarto tam drugą część jubileuszowej wystawy „35 lat Opawskiej Szkoły Fotografii”, prezentującą intymne i poruszające rejestracje świata autorstwa młodych twórców z Czech, Słowacji i Polski.

Pół godziny później miłośnicy fotografii przenieśli się do Centrum Aktywizacji Społecznej przy ul. Krakowskiej 32. Tam otwarte zostały dwie ekspozycje: tajemnicza „Druga strona” Marcina Śliwy oraz wystawa towarzysząca „Inne Światy. Ontologia Obrazu i Geometria Percepcji” Grzegorza Hussaka, która rzuciła nowe światło na formę i percepcję obrazu.

O 18:15 przyszedł czas na Galerię ZPAP „Pierwsze Piętro” (ul. Krakowska 1). Ściany galerii ozdobiły niezwykle mocne i skłaniające do refleksji prace Maćka Nabrdalika z projektu „Nieodwracalne”, a tuż obok widzowie mogli zanurzyć się w poetyckiej opowieści Eryka Siemianowicza „Nauka patrzenia w górę”.

Kulminacyjny moment dnia nastąpił o godzinie 19:00 w gościnnych progach wspomnianego Muzeum Śląska Opolskiego przy Małym Rynku 7. Oficjalnej inauguracji 16. OFF towarzyszyło otwarcie pierwszej części wystawy „35 lat Opawskiej Szkoły Fotografii” Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Ważnym punktem programu było również ogłoszenie wyników i uroczyste wręczenie nagród w tegorocznej edycji prestiżowego konkursu „Pokaż się”, który tradycyjnie promuje najciekawsze, nowe talenty fotograficzne.

Zwieńczeniem tego niezwykle intensywnego wieczoru było spotkanie autorskie z legendą czeskiej fotografii, pedagogiem i historykiem sztuki – Vladimírem Birgusem, które odbyło się o 20:30, również w przestrzeniach Muzeum Śląska Opolskiego. Licznie zgromadzona publiczność miała okazję posłuchać o kulisach powstawania opawskiej szkoły i fenomenie czeskiego dokumentu.

Poprzedni wpisy udostępnij :