Za nami otwarcie wystawy „35 lat Opawskiej Szkoły Fotografii II”!

W piątek, 26 czerwca, w ramach Opolskiej Nocy Kultury, deptak przy Placu Wolności w Opolu oficjalnie zamienił się w plenerową galerię pełną niezwykłych, osobistych opowieści. Oficjalne otwarcie wystawy plenerowej „35 lat Opawskiej Szkoły Fotografii II” przyciągnęło miłośników fotografii poszukujących w sztuce głębokich, wewnętrznych emocji.

Prezentowane na wystawie prace twórców związanych z Instytutem Twórczej Fotografii (ITF) udowadniają, że aparat fotograficzny może być narzędziem skrajnie osobistej wypowiedzi. Zamiast chłodnego fotoreportażu czy bezosobowego dokumentu, widzowie na placu Wolności mogą podziwiać kadry pełne wrażliwości, lęków, tęsknot oraz intymnych relacji z drugim człowiekiem. Ekspozycja łączy spojrzenia artystów z trzech sąsiadujących krajów, prezentując wyjątkowy dialog twórczy Czechów, Słowaków i Polaków.

Swoje niezwykłe interpretacje rzeczywistości zaprezentowali: Daniela Búryová, Hana Connor & Filip Jandourek, Iwona Germanek, Lubomír Hajdučík, Lukáš Horký, Aleksandra Kossowska, David Machač, Jana Mašterová, Jan Mihaliček, Katarzyna Navarra, Eduard Palíšek, Franc Roman, Karolina Rutkowska, Kateřina Sovová, Květa Trčková, Kristýna Trlidová oraz Roman Vondrouš.

Kuratorzy wystawy: Vladimír Birgus, Arkadiusz Gola oraz Michal Szalast.

Wystawa powstała dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Opola oraz wsparciu Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (grant SGS/1/2024) i Centrum Czeskiego w Warszawie.

udostępnij :